Main Tabs

Top Stories
Schedule
The view requested (3) is not available
Fri Sep 06
Final
vs. Holy Family W, 3-0
@ Millersville, Pa. (Millersville Univ.) Marauder Clash (25-18, 25-14, 25-23)
Sat Sep 07
Final
vs. Chestnut Hill W, 3-1
@ Millsersville, Pa. (Millersville Univ.) Marauder Clash (20-25, 25-16, 25-22, 25-17)
Sat Sep 07
Final
at Millersville W, 3-1
Marauder Clash (25-18, 25-21, 19-25, 25-19)
Sat Sep 14
Final
at Post W, 3-0
(25-20, 25-11, 26-24)
Sat Sep 21
Final
New Haven L, 3-1
(25-19, 26-28, 19-25, 22-25)
Tue Sep 24
Final
at American International L, 3-0
(23-25, 20-25, 22-25)
Sat Sep 28
Final
Bridgeport W, 3-2
(25-16, 25-20, 19-25, 16-25, 15-9)
Wed Oct 02
Final
Bentley L, 3-1
(27-25, 14-25, 14-25, 22-25)
Tue Oct 08
Final
at Saint Michael's L, 3-2
Fri Oct 11
Final
at LIU Post L, 3-0
Sat Oct 12
Final
at NYIT L, 3-0
Fri Oct 18
Final
at Stonehill W, 3-2
Tue Oct 22
Final
Merrimack W, 3-2
Sat Oct 26
Final
Assumption W, 3-0
Tue Oct 29
Final
Saint Anselm W, 3-0
Fri Nov 01
Final
at Adelphi L, 3-1
Sat Nov 02
Final
at Pace W, 3-2
Fri Nov 08
Final
Le Moyne W, 3-1
Sat Nov 09
Final
Saint Rose W, 3-2
Tue Nov 12
Final
Southern New Hampshire W, 3-1
Fri Nov 15
Final
at Southern Connecticut State W, 3-1
Tue Nov 19
Final
at Adelphi L, 3-1
Northeast-10 Championship (Quarterfinal)
Thu Dec 05
Final
vs. LIU Post L, 3-0
@ Bridgeport, Conn. (Univ. of Bridgeport) NCAA Championship East Regional (Quarterfinal)
Sat Sep 06
Final
vs. Mercy W, 3-1
@ Lakewood, N.J. (Georgian Court Univ.) GCU Lions Invitational
Sat Sep 06
Final
at Georgian Court University L, 3-1
GCU Lions Invitational
Sun Sep 07
Final
vs. Roberts Wesleyan W, 3-0
@ Lakewood, N.J. (Georgian Court Univ.) GCU Lions Invitational
Sun Sep 07
Final
vs. Caldwell L, 3-0
@ Lakewood, N.J. (Georgian Court Univ.) GCU Lions Invitational
Fri Sep 12
Final
at Bridgeport L, 3-0
Sat Sep 13
Final
at New Haven L, 3-1
Sat Sep 13
Final
vs. Queens (N.Y.) L, 3-2
@ West Haven, Conn. (Univ. of New Haven)
Fri Sep 19
Final
at American International W, 3-2
AIC Yellow Jacket Invitational
Fri Sep 19
Final
vs. Saint Rose L, 3-0
@ Springfield, Mass. (American International College) AIC Yellow Jacket Invitational
Sat Sep 20
Final
vs. Nyack W, 3-0
@ Springfield, Mass. (American International College) AIC Yellow Jacket Invitational
Sat Sep 20
Final
vs. Wilmington (Del.) W, 3-2
@ Springfield, Mass. (American International College) AIC Yellow Jacket Invitational
Fri Sep 26
Final
Bentley W, 3-0
Tue Sep 30
Final
Saint Michael's W, 3-0
Fri Oct 03
Final
NYIT W, 3-2
Sat Oct 04
Final
LIU Post W, 3-0
Tue Oct 07
Final
at Southern New Hampshire L, 3-1
Fri Oct 10
Final
at Saint Anselm W, 3-1
Sat Oct 11
Final
Stonehill W, 3-1
Tue Oct 14
Final
at Merrimack L, 3-0
Sat Oct 18
Final
at Assumption W, 3-2
Tue Oct 21
Final
American International W, 3-0
Fri Oct 24
Final
Adelphi L, 3-0
Sat Oct 25
Final
Pace W, 3-0
Fri Oct 31
Final
at Le Moyne L, 3-1
Sat Nov 01
Final
at Saint Rose L, 3-0
Fri Nov 07
Final
Dowling L, 3-0
Sat Nov 08
Final
Southern Connecticut State W, 3-0
Tue Nov 11
Final
at New Haven L, 3-0
Northeast-10 Championship -- Quarterfinal
Fri Sep 04
Final
vs. Southern Nazarene W, 3-1
@ Austin, Texas (St. Edward's Univ.) Hilltopper Classic
Fri Sep 04
Final
vs. Missouri S&T L, 3-1
@ Austin, Texas (St. Edward's Univ.) Hilltopper Classic
Sat Sep 05
Final
vs. Southwestern Oklahoma State L, 3-1
@ Austin, Texas (St. Edward's Univ.) Hilltopper Classic
Sat Sep 05
Final
at St. Edward's L, 3-1
Hilltopper Classic
Fri Sep 11
Final
vs. Chestnut Hill W, 3-1
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Fri Sep 11
Final
at Wilmington (Del.) W, 3-2
Wildcat Invitational
Sat Sep 12
Final
vs. Caldwell W, 3-2
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Sat Sep 12
Final
vs. Holy Family W, 3-0
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Fri Sep 18
Final
at NYIT L, 3-0
Sat Sep 19
Final
at LIU Post L, 3-1
Sat Sep 19
Final
vs. Holy Family W, 3-0
@ Brookville, N.Y. (LIU Post)
Tue Sep 22
Final
Southern New Hampshire W, 3-0
Sat Sep 26
Final
New Haven W, 3-1
Sat Oct 03
Final
at Bentley W, 3-1
Tue Oct 13
Final
at American International L, 3-1
Thu Oct 15
Final
at Stonehill W, 3-2
Tue Oct 20
Final
Merrimack W, 3-0
Fri Oct 23
Final
Saint Rose W, 3-2
Sat Oct 24
Final
Le Moyne W, 3-1
Tue Oct 27
Final
Saint Anselm W, 3-0
Fri Oct 30
Final
at Dowling L, 3-0
Sat Oct 31
Final
at Southern Connecticut State W, 3-2
Tue Nov 03
Final
at Saint Michael's W, 3-1
Fri Nov 06
Final
Bridgeport L, 3-1
Sat Nov 07
Final
Assumption W, 3-2
Fri Nov 13
Final
at Adelphi L, 3-1
Sat Nov 14
Final
at Pace W, 3-2
Tue Nov 17
Final
New Haven L, 3-1
Northeast-10 Championship -- Quarterfinal
Thu Dec 03
Final
vs. Dowling L, 3-0
@ Garden City, N.Y. (Adelphi Univ.) NCAA Championship East Regional -- Quarterfinal
Fri Sep 02
Final
vs. Minnesota State, Mankato L, 3-0
@ Tampa, Fla. (Univ. of Tampa) Courtyard by Marriott Volleyball Classic
Fri Sep 02
Final
at Tampa L, 3-0
Courtyard by Marriott Volleyball Classic
Sat Sep 03
Final
vs. Pittsburgh Johnstown L, 3-0
@ Tampa, Fla. (Univ. of Tampa) Courtyard by Marriott Volleyball Classic
Sat Sep 03
Final
vs. Henderson State L, 3-0
@ Tampa, Fla. (Univ. of Tampa) Courtyard by Marriott Volleyball Classic
Fri Sep 09
Final
vs. Holy Family W, 3-0
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Fri Sep 09
Final
vs. Bloomfield L, 3-0
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Sat Sep 10
Final
vs. Chestnut Hill W, 3-1
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Sat Sep 10
Final
at Wilmington (Del.) W, 3-0
Wildcat Invitational
Fri Sep 16
Final
NYIT L, 3-2
Sat Sep 17
Final
LIU Post W, 3-0
Tue Sep 20
Final
at Southern New Hampshire W, 3-0
Fri Sep 23
Final
at Bridgeport L, 3-1
Sat Sep 24
Final
at New Haven L, 3-0
Sat Oct 08
Final
at Saint Anselm L, 3-2
Fri Oct 14
Final
Daemen L, 3-2
Sat Oct 15
Final
Stonehill L, 3-0
Tue Oct 18
Final
at Merrimack W, 3-0
Fri Oct 21
Final
at Saint Rose L, 3-0
Sat Oct 22
Final
at Le Moyne L, 3-2
Tue Oct 25
Final
Bentley W, 3-1
Thu Oct 27
Final
Southern Connecticut State W, 3-0
Tue Nov 01
Final
Saint Michael's W, 3-0
Sat Nov 05
Final
at Assumption W, 3-0
Tue Nov 08
Final
American International L, 3-1
Fri Nov 11
Final
Adelphi W, 3-1
Sat Nov 12
Final
Pace W, 3-1
Senior Day
Tue Nov 15
Final
at New Haven L, 3-1
Northeast-10 Championship -- Quarterfinal
Fri Sep 01
Final
at West Chester L, 3-0
Ramfest 2017
Fri Sep 01
Final
vs. Bowie State W, 3-0
@ West Chester, Pa. Ramfest 2017
Sat Sep 02
Final
vs. Goldey-Beacom W, 3-1
@ West Chester, Pa. Ramfest 2017
Sat Sep 02
Final
vs. Millersville L, 3-0
@ West Chester, Pa. Ramfest 2017
Fri Sep 08
Final
vs. Holy Family L, 3-0
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Fri Sep 08
Final
vs. Philadelphia Univ. L, 3-1
@ Wilmington Univ. (Wilmington, Del.) Wildcat Invitational
Sat Sep 09
Final
vs. Chestnut Hill L, 3-2
@ Wilmington Univ. (Wilmington, Del.) Wildcat Invitational
Sat Sep 09
Final
at Wilmington (Del.) L, 3-1
Wildcat Invitational
Fri Sep 15
Final
Bridgeport L, 3-0
Sat Sep 16
Final
Merrimack W, 3-1
Tue Sep 19
Final
at Bentley L, 3-0
Fri Sep 22
Final
at NYIT L, 3-0
Sat Sep 23
Final
at LIU Post L, 3-0
Sat Sep 30
Final
at Stonehill W, 3-0
Sat Oct 07
Final
Southern New Hampshire L, 3-0
Tue Oct 10
Final
at American International L, 3-0
Sat Oct 14
Final
New Haven L, 3-0
Tue Oct 17
Final
at Saint Michael's W, 3-0
Fri Oct 20
Final
at Pace L, 3-0
Sat Oct 21
Final
at Adelphi L, 3-1
Fri Oct 27
Final
Assumption W, 3-2
Tue Oct 31
Final
Saint Anselm W, 3-0
Sat Nov 04
Final
at Southern Connecticut State L, 3-0
Fri Nov 10
Final
Le Moyne L, 3-0
Sat Nov 11
Final
Saint Rose W, 3-1
Thu Aug 23
1:00 PM
Texas A&M International
Fri Aug 24
2:00 PM
LIU Post
Raven First Serve Invitational
Fri Aug 24
6:00 PM
Tampa
Raven First Serve Invitational
Sat Aug 25
10:00 AM
Grand Valley State
Raven First Serve Invitational
Sat Aug 25
4:00 PM
California (Pa.) University
Raven First Serve Invitational
Fri Aug 31
4:00 PM
vs. Salem
@ West Chester, Pa. (West Chester Univ.) Ramfest 2018
Fri Aug 31
6:00 PM
at West Chester
Ramfest 2018
Sat Sep 01
10:00 AM
vs. Goldey-Beacom
@ West Chester, Pa. (West Chester Univ.) Ramfest 2018
Sat Sep 01
12:00 PM
vs. Fairmont St.
@ West Chester, Pa. (West Chester Univ.) Ramfest 2018
Fri Sep 07
3:00 PM
vs. Chestnut Hill
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Fri Sep 07
7:00 PM
vs. Philadelphia Univ.
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Sat Sep 08
12:00 PM
vs. Holy Family
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Sat Sep 08
4:00 PM
at Wilmington (Del.)
Wildcat Invitational
Wed Sep 12
7:00 PM
Bentley
Fri Sep 14
2:30 PM
vs. Urbana
@ Rochester, N.Y. -- (Roberts Wesleyan Coll.)
Fri Sep 14
7:30 PM
at Roberts Wesleyan
Sat Sep 15
10:00 AM
vs. Daemen
@ Rochester, N.Y. -- (Roberts Wesleyan Coll.)
Tue Sep 18
7:00 PM
at Merrimack
Sat Sep 22
4:00 PM
Stonehill
Tue Sep 25
7:00 PM
at Southern New Hampshire
Tue Oct 02
7:00 PM
American International
Sat Oct 06
1:00 PM
at New Haven
Tue Oct 09
7:00 PM
Saint Michael's
Fri Oct 12
6:00 PM
Pace
Sat Oct 13
4:00 PM
Adelphi
Tue Oct 16
7:00 PM
at Assumption
Tue Oct 23
7:00 PM
at Saint Anselm
Sat Oct 27
12:00 PM
Southern Connecticut State
Tue Oct 30
5:00 PM
at Bridgeport
Fri Nov 02
5:00 PM
at Le Moyne
Sat Nov 03
1:00 PM
at Saint Rose
No Event
No Event
View Full Schedule

More News

Ravens Volleyball Sweeps Through Hawks 3-0

Women's Volleyball

Sophomore outside hitter Danielle Varricchio (Boynton Beach, Fla.) hit .412 while adding eight kills and 13 digs as the Franklin Pierce University volleyball team made quick work of Northeast-10 Conference opponent Saint Anselm College by sweeping the Hawks 3-0 (25-22, 25-23, 25-21) on athletes backing athletes night Tuesday in a packed Fieldhouse.

St. Jean, Varricchio Go Big as Volleyball Rallies for 3-2 Win Over Assumption

Women's Volleyball

RIDNGE, N.H. (October 27, 2017) – Trailing 2-1 and clinging to a 17-15 lead in the fourth set, a switch suddenly flipped for the Franklin Pierce University volleyball team on Friday night in the Fieldhouse . The Ravens ran off eight of the final nine points of the set and then never trailed in the decisive fifth set, as they rallied past Assumption for a 3-2 win in Northeast-10 Conference play. Senior middle Hannah St. Jean (Olympia, Wash.) thumped away 17 kills, hit .429 and added six blocks, while sophomore outside hitter Danielle Varricchio (Boynton Beach, Fla.) went for a 15-kill, 28-dig double-double to lead the way for Franklin Pierce.

Volleyball Victorious in First Set, Falls 3-1 to Adelphi

Women's Volleyball

Senior middle blocker Hannah St. Jean (Olympia, Wash.) led all Ravens with 13 kills and a game-best four blocks as the Franklin Pierce University volleyball team suffered a 3-1 (25-21, 14-25, 24-26, 21-25) setback to Northeast-10 Conference opponent Adelphi University Saturday afternoon. With the win, the Panthers move to 9-11 and 5-3 NE10 while the Ravens lost their 15th match and fall to 3-6 in league play.

Load More

Around Athletics

Kauffman Joins USA Baseball Women’s National Team Coaching Staff

Baseball

RINDGE, N.H (June 14, 2018) – Assistant coach and alum Cody Kauffman ’12 of the Franklin Pierce University baseball team has been selected to join the coaching staff of the USA Baseball Women’s National Team this summer, as announced earlier this spring by USA Baseball. Kauffman and the rest of the staff have already begun to build the team, and will then prepare the squad for World Baseball Softball Confederation (WBSC) Women’s Baseball World Cup in August.

McGuckin Lands on NE10 Academic All-Conference Team

RINDGE, N.H. (June 11, 2018) – Senior Tom McGuckin (Clayton, N.J.) of the Franklin Pierce University men’s ice hockey team has earned Northeast-10 Academic All-Conference honors for the winter season, as announced earlier this spring by the Conference office. He was among 67 student-athletes across seven sports honored by the NE10.

Men’s Cross Country/Track & Field’s Gradijan, Holmes Earn CoSIDA Academic All-District Honors

Men's Track

RINDGE, N.H. (June 5, 2018) – Senior Martin Gradijan (Lebanon, N.H.) and graduate student Jon Holmes (Albany, N.Y.) of the Franklin Pierce University men’s cross country and track & field teams have been named to the CoSIDA Academic All-District I First Team, as announced late last week by CoSIDA (College Sports Information Directors of America). As a result of the selection, Gradijan advances to the Academic All-America ballot.

Baseball’s Amendola Earns Academic All-District Honors from CoSIDA

Baseball

RINDGE, N.H. (June 1, 2018) – Senior right-hander John Amendola (Wallingford, Conn.) of the Franklin Pierce University baseball team has been named to the CoSIDA Academic All-District I First Team, as announced earlier this spring by CoSIDA (College Sports Information Directors of America). As a result of the selection, Amendola advances to the Academic All-America ballot.

Load More

Campus

Scoreboard

Upcoming
Thu Aug 23
1:00 PM
Texas A&M International
Fri Aug 24
2:00 PM
LIU Post
Raven First Serve Invitational
Fri Aug 24
6:00 PM
Tampa
Raven First Serve Invitational
Sat Aug 25
10:00 AM
Grand Valley State
Raven First Serve Invitational
Sat Aug 25
4:00 PM
California (Pa.) University
Raven First Serve Invitational
View Full Schedule
Results
Fri Oct 27
Final
Assumption W, 3-2
Tue Oct 31
Final
Saint Anselm W, 3-0
Sat Nov 04
Final
at Southern Connecticut State L, 3-0
Fri Nov 10
Final
Le Moyne L, 3-0
Sat Nov 11
Final
Saint Rose W, 3-1
View Full Schedule

Store

Social Icons